Maruti Gypsy 1.3 Gypsy King (60 Hp)
Maruti Gypsy:
The Maruti Suzuki Gypsy is a four-wheel-drive vehicle based on the long wheelbase Suzuki Jimny SJ40/410 series. It was built at Maruti Suzuki's Gurgaon plant. It was primarily built as an off-road vehicle with selectable 4WD. It was extremely popular with the Indian Armed Forces and the law enforcement in India. Official production came to an end in 2018 due to stringent emissions and safety standards. However, Maruti Suzuki has not dismantled the production line and is still producing the Gypsy in batches specifically for the Indian Armed Forces, providing spares and service owing to the significant number of vehicles still in service within the Armed Forces and Law Enforcement....(Read more on Wikipedia)
Gypsy Overview:
Maruti Gypsy (Gypsy). With 100 Nm of torque, it offers ample pulling power. Weighing only 985 kg, it’s quite light. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 26.5 s). The top speed reaches 120 km/h. A rugged vehicle built to handle rough terrains and challenging driving conditions. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (66 hp), ideal for city commuting.
- • All-wheel drive for superior traction in all conditions.
Cons:
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Gypsy: 1987 - 1998).
| General: |
| Brand: | Maruti |
| Model: | Gypsy |
| Generation: | Gypsy |
| Modification (Engine): | 1.3 Gypsy King (60 Hp) |
| Start of production: | 1996 |
| End of production: | 2000 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Off-road vehicle |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 3 |
| Engine: |
| Power: | 60 Hp @ 5500 rpm. |
| Power per litre: | 46.2 Hp/l |
| Torque: | 100 Nm @ 3500 rpm. |
| Engine displacement: | 1298 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 2 |
| Fuel injection system: | Carburettor |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 74 mm mm |
| Piston Stroke: | 75.5 mm mm |
| Compression ratio: | 9:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 26.5 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 26.5 sec |
| Maximum speed: | 120 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 16.4 kg/Hp, 60.9 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 9.9 kg/Nm, 101.5 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 25.2 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 985 |
| Max. weight: | 1465 |
| Max load: | 480 |
| Fuel tank capacity: | 40 l |
| Size: |
| Length: | 4100 mm mm [605mm more] |
| Width: | 1540 mm mm [45mm more] |
| Height: | 1875 mm mm [470mm more] |
| Wheelbase: | 2375 mm mm [40mm more] |
| Front track: | 1300 mm |
| Rear (Back) track: | 1310 mm |
| Powertrain: |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Disc [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Drum [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Tires size | 195/75 R15 |
|---|
| Front suspension | Leaf spring |
|---|
| Rear suspension | Leaf spring |
How many miles have you covered in your Maruti Gypsy? Share your journey!