Mahindra Armada CJ7 2.1 D (62 Hp) 4WD
Mahindra Armada:
The Mahindra Armada was a sports utility vehicle and multiutility vehicle based on the Jeep. It was produced in India from 1993 until 2001. As of 1998 it was complemented by the more luxurious "Armada Grand"; both were replaced by the Mahindra Maxx in 2001. The Armada, the Grand, and the Bolero were all intended for urban market segments where Mahindra had hitherto been underrepresented.
The design of the Armada began with the Jeep. In the mid-1950s, Willys Motors made the Jeep CJ-5. From this vehicle, the MM540 Jeep was developed. The automotive firm, "Mahindra & Mahindra", developed the MM775 and Marshal series of steel-bodied estates with a long wheel base and three or five doors. The first one, the MM775, arrived in 1992 although a long-wheelbase five-door "Metal Wagonette" of the MM540 had been available in limited numbers since 1987. This, however, was a custom job with handbuilt bodies of low quality and was not cost effective. The later Armada was the 'upscale' version of these cars, a flagship model aimed at a more urban market than Mahindra's usual clientele....(Read more on Wikipedia)
CJ7 Overview:
Mahindra Armada (CJ7). With 121 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1700 kg, it falls in the mid‑range. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. The top speed reaches 105 km/h. A rugged vehicle built to handle rough terrains and challenging driving conditions. With seating for 8, it’s perfect for larger families.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (62 hp), ideal for city commuting.
- • All-wheel drive for superior traction in all conditions.
Cons:
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
| General: |
| Brand: | Mahindra |
| Model: | Armada |
| Generation: | CJ7 |
| Modification (Engine): | 2.1 D (62 Hp) 4WD |
| Start of production: | 1990 |
| End of production: | 2001 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Off-road vehicle |
| Seats: | 8 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Power: | 62 Hp @ 4500 rpm. |
| Power per litre: | 29.2 Hp/l |
| Torque: | 121 Nm @ 4500 rpm. |
| Engine displacement: | 2121 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 2 |
| Fuel injection system: | Precombustion chamber injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 90 mm mm |
| Piston Stroke: | 83.5 mm mm |
| Compression ratio: | 22.4:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Diesel |
| Maximum speed: | 105 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 27.4 kg/Hp, 36.5 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 14 kg/Nm, 71.2 Nm/tonne |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1700 |
| Max. weight: | 2280 |
| Max load: | 580 |
| Fuel tank capacity: | 60 l |
| Size: |
| Length: | 4305 mm mm |
| Width: | 1680 mm mm |
| Height: | 1738 mm mm |
| Wheelbase: | 2680 mm mm |
| Front track: | 1346 mm |
| Rear (Back) track: | 1346 mm |
| Powertrain: |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Number of gears | 4 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Disc |
|---|
| Rear brakes | Drum |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Tires size | 215/75 R15 |
|---|
| Wheel rims size | 15 |
|---|
| Front suspension | Independent coil spring |
|---|
| Rear suspension | Independent coil spring |
Real owners, real reviews. Tell us about your Mahindra Armada.