Lynk & Co 06 facelift 2023 EM-P 56 Standard Range 1.5 (299 Hp) Plug-in Hybrid DHT Evo
Lynk & Co 06:
The Lynk & Co 06 is a subcompact crossover SUV manufactured by Chinese-Swedish automaker Lynk & Co that slots below Lynk & Co 01. It was based on the same platform as the Geely Binyue subcompact crossover, and went on sale on 7 September 2020.
The Lynk & Co 06 crossover was marketed as a subcompact crossover and was positioned below the Lynk & Co 02. The Lynk & Co 06 offers two powertrain choices including a petrol engine and a plug-in hybrid system. The first to launch is a 1. 5-liter three-cylinder turbocharged engine producing 175 hp and 265 N⋅m of torque, mated to a seven-speed dual-clutch gearbox. A 187-horsepower plug-in hybrid version of the Lynk & Co 06 combining the 1. 5-litre turbocharged three-cylinder engine with an 80-horsepower electric motor and a battery pack will follow....(Read more on Wikipedia)
facelift 2023 Overview:
Lynk & Co 06 (facelift 2023). With 148 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1655 kg, it falls in the mid‑range. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is excellent (0–100 km/h in 5.9 s). The top speed reaches 178 km/h. A sport utility vehicle offering higher ground clearance and versatile cargo space. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (118 hp), ideal for city commuting.
- • Sporty acceleration: 0-100 km/h in 5.9 sec.
- • Exceptional fuel efficiency: 2.76 L/100 km.
- • Independent multi-link suspension for premium ride comfort.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Direct fuel injection technology for optimized combustion.
Cons:
- • Compact cargo space (284 L); may require careful packing.
- • Meets CHINA VI emission standard; check for local urban restriction zones.
Specifications:
| General: |
| Brand: | Lynk & Co |
| Model: | 06 |
| Generation: | facelift 2023 |
| Modification (Engine): | EM-P 56 Standard Range 1.5 (299 Hp) Plug-in Hybrid DHT Evo |
| Start of production: | November, 2023 |
| Powertrain Architecture: | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Power: | 118 Hp @ 6000 rpm. |
| Power per litre: | 78.7 Hp/l |
| Torque: | 148 Nm @ 4000-5000 rpm. |
| Engine Model/Code: | BHE15-BFD |
| Engine displacement: | 1499 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 73.4 mm |
| Piston Stroke: | 88.57 mm |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol / electricity |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 2.76 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined (WLTC): | 2.76 l/100 km |
| Emission standard: | China VI |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 5.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 5.9 sec |
| Maximum speed: | 178 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 5.5 kg/Hp, 180.7 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 2.9 kg/Nm, 349.2 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 5.6 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1655 |
| Max. weight: | 2050 |
| Max load: | 395 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1035 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 284 l |
| Fuel tank capacity: | 51 l |
| Size: |
| Length: | 4350 mm |
| Width: | 1820 mm |
| Height: | 1625 mm |
| Wheelbase: | 2640 mm |
| Front track: | 1553 mm |
| Rear (Back) track: | 1568 mm |
| Front overhang: | 898 mm |
| Rear overhang: | 812 mm |
| Ride height (ground clearance): | 168 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11 m |
| Approach angle: | 18° |
| Departure angle: | 22° |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work in full electric or mixed mode. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 3 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | DHT Evo |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs |
|---|
| Rear brakes | Disc |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 215/55 R18 |
|---|
| Wheel rims size | 18 |
|---|
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Electric: |
| Gross battery capacity: | 9.11 kWh |
| Battery technology: | Lithium iron phosphate (LiFePO |
| System power: | 299 Hp |
| System torque: | 578 Nm |
| All-electric range: | 44 km |
| Electric motor power: | 218 Hp |
| Electric motor Torque: | 350 Nm |
| Electric motor location: | Integrated into the transmission |
| Electric motor type: | Synchronous |
| Electric motor model/code: | TZ220WY035 |
| All-electric range (WLTC): | 44 km |
What’s the best feature of the Lynk & Co 06? Tell us in the comments!