Jeep Cherokee I (SJ) 3-door Chief-17 5.9 V8 (153 Hp) 4WD Automatic
Jeep Cherokee:
The Jeep Cherokee is a line of sport utility vehicles manufactured and marketed by Jeep over six generations. Marketed initially as a variant of the Jeep Wagoneer , the Cherokee has evolved from a full-size station wagon to one of the first compact SUVs and into its latest generation as a crossover SUV.
Named after the Cherokee tribe of Native Americans in the United States, Jeep has used the nameplate in some capacity since late 1973 when American Motors Corporation introduced the 1974 model year line....(Read more on Wikipedia)
I (SJ) 3-door Overview:
Jeep Cherokee (I (SJ) 3-door). With a weight of 1980 kg, it falls in the mid‑range. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. The top speed reaches 125 km/h. A sport utility vehicle offering higher ground clearance and versatile cargo space. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (153 hp) for versatile driving.
- • All-wheel drive for superior traction in all conditions.
Cons:
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(I (SJ) 3-door: 1978 - 1979).
| General: |
| Brand: | Jeep |
| Model: | Cherokee |
| Generation: | I (SJ) 3-door |
| Modification (Engine): | Chief-17 5.9 V8 (153 Hp) 4WD Automatic |
| Start of production: | 1980 |
| End of production: | 1983 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 3 |
| Engine: |
| Power: | 153 Hp @ 4200 rpm. |
| Power per litre: | 26 Hp/l |
| Engine Model/Code: | AMC N [Same engine] More details about the engine AMC N |
| Engine displacement: | 5893 |
| Number of cylinders: | 8 |
| Engine configuration: | V-engine |
| Fuel injection system: | Carburettor |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | OHV |
| Engine oil capacity: | 4.7 l |
| Coolant: | 13.2 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 103.63 mm |
| Piston Stroke: | 87.38 mm |
| Compression ratio: | 8.25:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Maximum speed: | 125 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 12.9 kg/Hp, 77.3 Hp/tonne |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1980 |
| Max. weight: | 2330 |
| Max. roof load: | 150 kg |
| Max load: | 350 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 2693 l |
| Fuel tank capacity: | 83 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 990 kg |
| Size: |
| Length: | 4750 mm [50mm more] |
| Width: | 2000 mm [40mm less] |
| Height: | 1730 mm [70mm less] |
| Wheelbase: | 2760 mm [10mm less] |
| Front track: | 1670 mm |
| Rear (Back) track: | 1580 mm |
| Front overhang: | 820 mm |
| Rear overhang: | 1170 mm |
| Ride height (ground clearance): | 218 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 12 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels permanently, and the front wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Number of gears | 3 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Front brakes | Disc [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Drum [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Steering type | Cone worm with recirculation balls |
|---|
| Front suspension | Leaf spring |
|---|
| Rear suspension | Leaf spring |
Help others decide – share your experience!