HSV Clubsport Tourer Gen-F2 R8 LSA 6.2 V8 (533 Hp)
HSV Clubsport:
The Holden Special Vehicles ClubSport or "Clubby" is a performance full-size sedan built by Holden Special Vehicles from 1990 to 2017. With HSV being Holden's designated performance vehicle division. A wagon variant was offered in the VR series, and later in the E-Series.
The Clubsport was introduced in the VN series, launched in June 1990, with a Holden V8 engine at 180 kW. The VP series Clubsport, launched October 1991 had the same power, the VP Clubsport 5000i, launched in May 1993 being at 200 kW. VR Series and VS series Clubsport with a Holden V8 at 185 kW , with the VR series including a Clubsport wagon....(Read more on Wikipedia)
Tourer Gen-F2 Overview:
HSV Clubsport (Tourer Gen-F2). With 691 Nm of torque, it offers ample pulling power. Rear‑wheel drive offers dynamic handling and sporty feedback. A car with an extended rear cargo area, combining passenger comfort with increased storage. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • High-performance engine delivering 533 hp.
- • Rear-wheel drive layout for enhanced handling and balance.
- • Independent multi-link suspension for premium ride comfort.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Generous trunk capacity of 895 Liters.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Gen-F: 2014 - 2016).
| General: |
| Brand: | HSV |
| Model: | Clubsport |
| Generation: | Tourer Gen-F2 |
| Modification (Engine): | R8 LSA 6.2 V8 (533 Hp) |
| Start of production: | 2017 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Station wagon (estate) |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Power: | 533 Hp @ 6150 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 86.5 Hp/l [10mm less] |
| Torque: | 691 Nm @ 4200 rpm. |
| Engine displacement: | 6162 |
| Number of cylinders: | 8 |
| Engine configuration: | V-engine |
| Engine aspiration: | Supercharger, Intercooler |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 103.25 mm mm |
| Piston Stroke: | 92 mm mm |
| Compression ratio: | 9.1:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Space: |
| Trunk (boot) space - maximum: | 2000 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 895 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1600 kg |
| Fuel tank capacity: | 71 l |
| Size: |
| Length: | 4978 mm mm [10mm less] |
| Width: | 1899 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1454 mm mm [12mm less] |
| Wheelbase: | 2915 mm mm [Same wheelbase.] |
| Front track: | 1616 mm |
| Rear (Back) track: | 1590 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.4 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Rear wheel drive |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Tires size | 255/35 R20; 275/35 R20 |
|---|
| Wheel rims size | 8.5J x 20; 9.5J x 20 |
|---|
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
What’s the best feature of the HSV Clubsport? Tell us in the comments!