Hongqi HS7 II 2.0T (252 Hp) Mild Hybrid Automatic
Hongqi HS7:
The Hongqi HS7 is a mid-size luxury crossover SUV produced by Chinese automobile manufacturer Hongqi, a subsidiary of FAW Group from 2019.
The Hongqi HS7 is powered by a 3. 0 liter supercharged engine producing 337 horsepower and 445 N. m, mated to an 8-speed automatic gearbox. The 0 to 100 km/h acceleration time is 7. 8 seconds. For the 2021 model year, a 2. 0 liter turbocharged engine producing 252 horsepower and 380 N. m, mated to a 7-speed dual-clutch gearbox was added to the product line....(Read more on Wikipedia)
II Overview:
Hongqi HS7 (II). With 380 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1985 kg, it falls in the mid‑range. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is good (0–100 km/h in 8.5 s). The top speed reaches 230 km/h. A sport utility vehicle offering higher ground clearance and versatile cargo space. With seating for 6, it’s perfect for larger families.
Pros and Cons:
Pros:
- • High-performance engine delivering 252 hp.
- • Respectable acceleration of 8.5 sec, suitable for most driving situations.
- • Balanced fuel consumption of 7.7 L/100 km for its class.
- • Independent multi-link suspension for premium ride comfort.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
- • Direct fuel injection technology for optimized combustion.
Cons:
- • Meets CHINA V emission standard; check for local urban restriction zones.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(HS7: 2019 - ).
| General: |
| Brand: | Hongqi |
| Model: | HS7 |
| Generation: | II |
| Modification (Engine): | 2.0T (252 Hp) Mild Hybrid Automatic |
| Start of production: | 2023 |
| Powertrain Architecture: | MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle, power-assist hybrid, battery-assisted hybrid vehicles, BAHV) |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 6 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 252 Hp Same horsepower |
| Power per litre: | 126.7 Hp/l [40mm less] |
| Torque: | 380 Nm |
| Engine Model/Code: | CA4GC20TD-35 More details about the engine CA4GC20TD-35 |
| Engine displacement: | 1989 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Engine oil capacity: | 5.3 l |
| Coolant: | 12.3 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 7.7 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined (WLTC): | 7.7 l/100 km |
| Emission standard: | China V |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 8.5 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 8.5 sec |
| Maximum speed: | 230 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 7.9 kg/Hp, 127 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 5.2 kg/Nm, 191.4 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 8.1 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1985 kg |
| Size: |
| Length: | 4995 mm mm [40mm less] |
| Width: | 1960 mm mm [29mm less] |
| Height: | 1760 mm mm [4mm more] |
| Wheelbase: | 2920 mm mm [88mm less] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work only in mixed mode. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 8 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 235/55 R20 |
|---|
| Wheel rims size | 20 |
|---|
| Front suspension | Independent type McPherson |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
| Electric: |
| Battery technology: | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Battery voltage: | 48 V |
If you could change one thing about the Hongqi HS7, what would it be?