Holden Caprice WN 3.6 (245 Hp) LPG
Holden Caprice:
The Holden Caprice is a full-size luxury car which was produced by Holden in Australia from 1990 to October 2017. The similar Holden Statesman, which was also introduced in 1990 as a model below the Caprice, was discontinued in September 2010. Between 1971 and 1985, Holden marketed their long-wheelbase sedans under the Statesman marque.
Statesman and Caprice are essentially long-wheelbase variants of the Commodore range, and as of 2006, were the largest rear-wheel drive sedans offered by GM. Internationally, Statesmans and Caprices have been rebadged as the Buick Royaum, Daewoo Statesman, and Chevrolet Caprice. In addition, these cars have formed the basis of the Chinese-built Buick Park Avenue and the Bitter Vero, a rebodied version from Germany....(Read more on Wikipedia)
WN Overview:
Holden Caprice (WN). With 320 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1816 kg, it falls in the mid‑range. Rear‑wheel drive offers dynamic handling and sporty feedback. A four-door car with a separate trunk, ideal for families and daily commuting. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Community Verdict
This rating is based on comments found on Reddit, scanned using artificial intelligence, and may not accurately reflect reality.

4.6 / 5
Based on AI analysis of 15 discussions
Read What Owners Say
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (245 hp) for versatile driving.
- • Rear-wheel drive layout for enhanced handling and balance.
- • Independent multi-link suspension for premium ride comfort.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Generous trunk capacity of 531 Liters.
Cons:
- • Relatively high fuel consumption: 12.1 L/100 km combined.
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(WH: 1999 - 2006).
| General: | |
|---|---|
| Brand: | Holden |
| Model: | Caprice |
| Generation: | WN |
| Modification (Engine): | 3.6 (245 Hp) LPG |
| Start of production: | 2013 |
| End of production: | 2015 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 4 |
| Engine: | |
|---|---|
| Power: | 245 Hp @ 6000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 68.7 Hp/l [77mm less] |
| Torque: | 320 Nm @ 2000 rpm. |
| Engine Model/Code: | LY7 More details about the engine LY7 |
| Engine displacement: | 3564 |
| Number of cylinders: | 6 |
| Engine configuration: | V-engine |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 7.2 l |
| Coolant: | 10.8 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Compression ratio: | 12.2:1 |
| Performance: | |
|---|---|
| Fuel Type: | LPG |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 16.8 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 9.4 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 12.1 l/100 km |
| Weight-to-power ratio: | 7.4 kg/Hp, 134.9 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 5.7 kg/Nm, 176.2 Nm/tonne |
| Space: | |
|---|---|
| Kerb Weight: | 1816 |
| Trunk (boot) space - minimum: | 531 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 2100 kg |
| Fuel tank capacity: | 84.4 l |
| Size: | |
|---|---|
| Length: | 5160 mm mm [77mm less] |
| Width: | 1898 mm mm [51mm more] |
| Height: | 1470 mm mm [11mm more] |
| Wheelbase: | 3009 mm mm [70mm more] |
| Front track: | 1593 mm |
| Rear (Back) track: | 1608 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.6 m [above average] |
| Powertrain: | |
|---|---|
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
| Drive wheel | Rear wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| Transmission type | Automatic |
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
| Rear brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 235/50 R18 |
| Wheel rims size | 8J x 18 |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |




















Is the Holden Caprice the king of its class? Share your thoughts.