Haval F7 x 1.5 GDIT (169 Hp) DCT
Haval F7:
The Haval F7 is a compact sport utility vehicle produced by Great Wall Motor under the Haval brand since 2018. The first generation was introduced both in China and Russia, with the regular crossover SUV body style launched in late 2018, and the cross-coupe version introduced in 2019. The second generation model was sold in China from 2021 to 2025 as the Haval Shenshou and was only introduced in Russia in 2024 as the second generation F7.
The vehicle debuted on 29 August 2018 at the Moscow International Automobile Salon. In November 2018, sales began in China. The Russian market is expected to follow in the spring of 2019. The vehicle is positioned above the Haval F5 and is based on the WEY VV6. Haval provided a preview of the upcoming SUV at Auto Shanghai in April 2017 with the concept car Haval HB-03....(Read more on Wikipedia)
x Overview:
Haval F7 (x). With 285 Nm of torque, it offers ample pulling power. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. A car with a continuous slope from the roof to the rear, enhancing aerodynamics. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (169 hp) for versatile driving.
- • Balanced fuel consumption of 6.6 L/100 km for its class.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
- • Direct fuel injection technology for optimized combustion.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(F7: 2018 - ).
| General: |
| Brand: | Haval |
| Model: | F7 |
| Generation: | x |
| Modification (Engine): | 1.5 GDIT (169 Hp) DCT |
| Start of production: | 2019 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Fastback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Power: | 169 Hp @ 5000-5600 rpm. Same horsepower |
| Torque: | 285 Nm @ 1400-3000 rpm. |
| Engine Model/Code: | GW4B15A More details about the engine GW4B15A |
| Engine configuration: | Inline |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain: | CVVL |
| Engine oil capacity: | 3.7 l |
| Coolant: | 7.5 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 6.6 l/100 km |
| Space: |
| Fuel tank capacity: | 56 l |
| Size: |
| Length: | 4620 mm [Same length.] |
| Width: | 1846 mm [Same width.] |
| Height: | 1660 mm [30mm less] |
| Wheelbase: | 2725 mm [Same wheelbase.] |
| Ride height (ground clearance): | 160 mm |
| Approach angle: | 24° |
| Departure angle: | 24° |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 7 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | DCT |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 225/65 R17; 225/55 R19 |
|---|
| Wheel rims size | 17; 19 |
|---|
| Front suspension | Independent type McPherson |
|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
Behind the wheel of the Haval F7. How does it handle on the road?