Audi Coupe B3 89 2.0 E (113 Hp) CAT Automatic
Audi Coupe:
The Audi Coupé is a liftback coupé version of the Audi 80, first shown in 1980. The bodywork was shared with the Audi Quattro. The second generation Coupé arrived in late 1988 and was based on the B3 Audi 80, albeit with a different suspension. The Coupé remained in production until the end of 1996 and spawned the Audi S2 series of sports versions. A convertible model arrived in 1991, called simply the Cabriolet, and remained in production until 2000.
The Audi Coupé was a two-door coupé produced and sold by Audi from 1980 to 1988. It was offered as a less expensive version of its turbocharged, permanent four-wheel drive Audi Quattro without turbocharger or four wheel drive. Later, quattro was added as an option. Typ 81 was the internal model code for front-wheel drive Audi Coupés....(Read more on Wikipedia)
B3 89 Overview:
Audi Coupe (B3 89). With 170 Nm of torque, it offers ample pulling power. Weighing only 1130 kg, it’s quite light. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 13.1 s). The top speed reaches 192 km/h. A two-door car with a fixed roof, known for its sporty design and dynamic performance. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (113 hp), ideal for city commuting.
- • Steady and predictable acceleration (0-100 km/h in 10.9 sec).
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
Cons:
- • Relatively high fuel consumption: 8.8 L/100 km combined.
- • Compact cargo space (280 L); may require careful packing.
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(B4 8C: June, 1991 - July, 1994).
| General: |
| Brand: | Audi |
| Model: | Coupe |
| Generation: | B3 89 |
| Modification (Engine): | 2.0 E (113 Hp) CAT Automatic |
| Start of production: | May, 1989 |
| End of production: | July, 1990 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Coupe |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 2 |
| Engine: |
| Power: | 113 Hp @ 5300 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 57 Hp/l [Same length.] |
| Torque: | 170 Nm @ 3250 rpm. |
| Engine Model/Code: | 3A More details about the engine 3A |
| Engine displacement: | 1984 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 2 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Engine oil capacity: | 3 l |
| Coolant: | 6.5 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 82.5 mm mm |
| Piston Stroke: | 92.8 mm mm |
| Compression ratio: | 10.5:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 13.1 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 13.1 sec |
| Maximum speed: | 192 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 10 kg/Hp, 100 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 6.6 kg/Nm, 150.4 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 12.4 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1130 |
| Max. weight: | 1590 |
| Max load: | 460 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 960 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 280 l |
| Fuel tank capacity: | 68 l |
| Size: |
| Length: | 4366 mm mm [Same length.] |
| Width: | 1716 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1370 mm mm [Same height.] |
| Wheelbase: | 2556 mm mm [7mm more] |
| Front track: | 1446 mm |
| Rear (Back) track: | 1441 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.1 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 3 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Tires size | 205/60 R15 |
|---|
| Wheel rims size | 15 |
|---|
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
Your first impression of the Audi Coupe in one word? Go!