Audi 100 C1, facelift 1973 1.9 GL (112 Hp)
Audi 100:
The Audi 100 and Audi 200 are primarily mid-size/executive cars manufactured and marketed by the Audi division of the Volkswagen Group. The car was made from 1968 to 1997 across four generations , with a two-door model available in the first and second generation , and a five-door model available in the last three generations. They also made an 100 Avant in the 1970s....(Read more on Wikipedia)
C1, facelift 1973 Overview:
Audi 100 (C1, facelift 1973). With 160 Nm of torque, it offers ample pulling power. Weighing only 1100 kg, it’s quite light. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 10.8 s). The top speed reaches 180 km/h. A four-door car with a separate trunk, ideal for families and daily commuting. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (85 hp), ideal for city commuting.
- • Steady and predictable acceleration (0-100 km/h in 13.5 sec).
Cons:
- • Relatively high fuel consumption: 10.8 L/100 km combined.
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Coupe S: 1971 - 1973).
| General: |
| Brand: | Audi |
| Model: | 100 |
| Generation: | C1, facelift 1973 |
| Modification (Engine): | 1.9 GL (112 Hp) |
| Start of production: | 1973 |
| End of production: | 1976 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 4 |
| Engine: |
| Power: | 112 Hp @ 5600 rpm. |
| Power per litre: | 59.9 Hp/l |
| Torque: | 160 Nm @ 3500 rpm. |
| Engine displacement: | 1871 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 2 |
| Fuel injection system: | Carburettor |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Engine oil capacity: | 4 l |
| Coolant: | 7.5 l |
| Cylinder Bore: | 84 mm mm |
| Piston Stroke: | 84.4 mm mm |
| Compression ratio: | 9.7:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 11.3 l/100 km |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 10.8 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 10.8 sec |
| Maximum speed: | 180 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 9.8 kg/Hp, 101.8 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 6.9 kg/Nm, 145.5 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 10.3 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1100 |
| Max. weight: | 1550 |
| Max load: | 450 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 650 l |
| Fuel tank capacity: | 58 l |
| Size: |
| Length: | 4635 mm mm [237mm more] |
| Width: | 1729 mm mm [21mm less] |
| Height: | 1421 mm mm [80mm more] |
| Wheelbase: | 2675 mm mm [115mm more] |
| Front track: | 1448 mm |
| Rear (Back) track: | 1425 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.2 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 4 |
|---|
| Transmission type | Manual |
Is it love at first sight with the Audi 100? Tell us your story!