Audi 100 Avant (C3, Typ 44, 44Q) 2.2 E (120 Hp) quattro
Audi 100:
The Audi 100 and Audi 200 are primarily mid-size/executive cars manufactured and marketed by the Audi division of the Volkswagen Group. The car was made from 1968 to 1997 across four generations , with a two-door model available in the first and second generation , and a five-door model available in the last three generations. They also made an 100 Avant in the 1970s....(Read more on Wikipedia)
Avant (C3, Typ 44, 44Q) Overview:
Audi 100 (Avant (C3, Typ 44, 44Q)). With 188 Nm of torque, it offers ample pulling power. Weighing only 1130 kg, it’s quite light. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 9.8 s). The top speed reaches 199 km/h. A car with an extended rear cargo area, combining passenger comfort with increased storage. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (90 hp), ideal for city commuting.
- • Steady and predictable acceleration (0-100 km/h in 12.8 sec).
- • Balanced fuel consumption of 8.4 L/100 km for its class.
- • Generous trunk capacity of 644 Liters.
Cons:
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(C3, Typ 44,44Q: August, 1984 - December, 1987).
| General: |
| Brand: | Audi |
| Model: | 100 |
| Generation: | Avant (C3, Typ 44, 44Q) |
| Modification (Engine): | 2.2 E (120 Hp) quattro |
| Start of production: | August, 1985 |
| End of production: | July, 1987 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Station wagon (estate) |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Power: | 120 Hp @ 5700 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 53.9 Hp/l [Same length.] |
| Torque: | 188 Nm @ 3500 rpm. |
| Engine Model/Code: | PX More details about the engine PX |
| Engine displacement: | 2226 |
| Number of cylinders: | 5 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 2 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Engine oil capacity: | 4.5 l |
| Coolant: | 8 l |
| Cylinder Bore: | 81 mm mm |
| Piston Stroke: | 86.4 mm mm |
| Compression ratio: | 10:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 9.4 l/100 km |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 9.8 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 9.8 sec |
| Maximum speed: | 199 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 9.4 kg/Hp, 106.2 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 6 kg/Nm, 166.4 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 9.3 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1130 |
| Max. weight: | 1630 |
| Max load: | 500 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1920 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 644 l |
| Fuel tank capacity: | 80 l |
| Size: |
| Length: | 4793 mm mm [Same length.] |
| Width: | 1814 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1422 mm mm [Same height.] |
| Wheelbase: | 2687 mm mm [Same wheelbase.] |
| Front track: | 1476 mm |
| Rear (Back) track: | 1490 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.5 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Tires size | 185/70 R14 |
|---|
| Wheel rims size | 14 |
Is the Audi 100 the king of its class? Share your thoughts.