Audi 100 Avant (C2, Typ 43) 2.0 D (70 Hp)
Audi 100:
The Audi 100 and Audi 200 are primarily mid-size/executive cars manufactured and marketed by the Audi division of the Volkswagen Group. The car was made from 1968 to 1997 across four generations , with a two-door model available in the first and second generation , and a five-door model available in the last three generations. They also made an 100 Avant in the 1970s....(Read more on Wikipedia)
Avant (C2, Typ 43) Overview:
Audi 100 (Avant (C2, Typ 43)). With 123 Nm of torque, it offers ample pulling power. Weighing only 1210 kg, it’s quite light. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 17.5 s). The top speed reaches 150 km/h. A car with an extended rear cargo area, combining passenger comfort with increased storage. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (70 hp), ideal for city commuting.
- • Steady and predictable acceleration (0-100 km/h in 17.5 sec).
- • Balanced fuel consumption of 7.9 L/100 km for its class.
- • Standard trunk space (433 L) suitable for daily needs.
Cons:
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Avant (C3, Typ 44, 44Q): May, 1983 - December, 1987).
| General: |
| Brand: | Audi |
| Model: | 100 |
| Generation: | Avant (C2, Typ 43) |
| Modification (Engine): | 2.0 D (70 Hp) |
| Start of production: | October, 1978 |
| End of production: | August, 1979 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Station wagon (estate) |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Power: | 70 Hp @ 4800 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 35.2 Hp/l [206mm less] |
| Torque: | 123 Nm @ 3000 rpm. |
| Engine Model/Code: | CN More details about the engine CN |
| Engine displacement: | 1986 |
| Number of cylinders: | 5 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 2 |
| Fuel injection system: | Precombustion chamber injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Engine oil capacity: | 5 l |
| Coolant: | 9.4 l |
| Cylinder Bore: | 76.5 mm |
| Piston Stroke: | 86.4 mm |
| Compression ratio: | 23:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Diesel |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 7.9 l/100 km |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 17.5 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 17.5 sec |
| Maximum speed: | 150 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 17.3 kg/Hp, 57.9 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 9.8 kg/Nm, 101.7 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 16.6 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1210 |
| Max. weight: | 1670 |
| Max load: | 460 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1113 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 433 l |
| Fuel tank capacity: | 60 l |
| Size: |
| Length: | 4587 mm [206mm less] |
| Width: | 1768 mm [46mm less] |
| Height: | 1390 mm [32mm less] |
| Wheelbase: | 2677 mm [10mm less] |
| Front track: | 1470 mm |
| Rear (Back) track: | 1445 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.3 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 4 |
|---|
| Transmission type | Manual |
Better than its competitors? Tell us why the Audi 100 stands out.