Aro 10 1.9 TD (10.9) (94 Hp)
Aro 10:
The ARO 10 was an off-road vehicle produced by ARO and manufactured in Romania from 1980 to 2006. It shares auto-parts with Dacia 1300, from engine to front axle, and was inspired by the Renault Rodeo and Citroën Méhari.
The ARO 24 Series got a "little brother" in 1980, the ARO 10 Series. While the ARO-24 can be classified as mid-size SUVs, the ARO 10 is about the size of a Jeep Wrangler. It was produced in many body trims, equipped with seven different engines , and came in both 4x2 and 4x4 versions. The ARO 10 was also sold as the Dacia Duster in the United Kingdom and Dacia 10 in some international markets. A model derived from the ARO 10, named ARO Spartana, was also produced starting 1997. The last evolution of ARO 10, produced from 1999, was called ARO 10 Super, had a slight design revamp and was built on ARO 24 Series chassis. The vehicle was available to many exports markets, and in the United Kingdom it was available as the Dacia Duster, up until 2006, when it was discontinued. The Duster name was later used on another SUV that in some way replaced the previous model....(Read more on Wikipedia)
10 Overview:
Aro 10 (10). With 175 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1440 kg, it falls in the mid‑range. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. The top speed reaches 130 km/h. A rugged vehicle built to handle rough terrains and challenging driving conditions. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (94 hp), ideal for city commuting.
- • All-wheel drive for superior traction in all conditions.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
Cons:
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(10: 1993 - 1999).
| General: |
| Brand: | Aro |
| Model: | 10 |
| Generation: | 10 |
| Modification (Engine): | 1.9 TD (10.9) (94 Hp) |
| Start of production: | 1994 |
| End of production: | 1999 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Off-road vehicle |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 3 |
| Engine: |
| Power: | 94 Hp @ 4250 rpm. |
| Power per litre: | 50.3 Hp/l |
| Torque: | 175 Nm @ 2250 rpm. |
| Engine displacement: | 1870 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 2 |
| Fuel injection system: | Precombustion chamber injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 80 mm mm |
| Piston Stroke: | 93 mm mm |
| Compression ratio: | 20.5:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Diesel |
| Maximum speed: | 130 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 15.3 kg/Hp, 65.3 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 8.2 kg/Nm, 121.5 Nm/tonne |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1440 |
| Max. weight: | 2350 |
| Max load: | 910 |
| Fuel tank capacity: | 46 l |
| Size: |
| Length: | 4771 mm mm [251mm more] |
| Width: | 1644 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1778 mm mm [Same height.] |
| Wheelbase: | 2650 mm mm [Same wheelbase.] |
| Front track: | 1360 mm |
| Rear (Back) track: | 1378 mm |
| Powertrain: |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Disc [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Drum [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Tires size | 195/80 R15 |
|---|
| Front suspension | Spring Strut |
|---|
| Rear suspension | Coil spring |
Fuel, speed, and comfort: How does the Aro 10 rank in your book?