Alpina D4 Gran Coupe (G26, facelift 2024) S 3.0 (355 Hp) Mild Hybrid AWD SWITCH-TRONIC
People\'s Opinion
N/A / 5
Alpina D4:
The Alpina B4 and Alpina D4 are high-performance compact executive cars manufactured by the German automobile manufacturer, Alpina. Based on the BMW 4 Series, the B4 and D4 are manufactured in coupé and convertible body styles. The first generation B4 and D4 were launched in 2014 and the more powerful B4 S was launched in 2017.
Introduced at the 2013 Tokyo Motor Show, the B4 is based on the outgoing 435i. The N55 straight-six engine was modified by using twin-turbochargers, a 61 percent larger intercooler and a new crankshaft. The engine also utilized new pistons; all of these modifications allow the engine to generate 408 PS between 5,550 and 6,250 rpm and 601 N⋅m between 3,000 and 4,000 rpm. The engine is mated to a ZF 8HP70 "Touch tronic" paddle shift automatic transmission, with no manual transmission options available. The transmission was modified to provide better shift timing. There were options for either a rear-wheel-drive or all-wheel-drive drivetrain. The car has three driving modes "Comfort", "Sport" and "Sport +", which depend on the tweaking of the power delivered by the engine and suspension system settings according to the driving conditions....(Read more on Wikipedia)
Gran Coupe (G26, facelift 2024) Overview:
Alpina D4 (Gran Coupe (G26, facelift 2024)). With 730 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1945 kg, it falls in the mid‑range. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. Acceleration is excellent (0–100 km/h in 4.8 s). The top speed reaches 270 km/h. A two-door car with a fixed roof, known for its sporty design and dynamic performance. Seating for 4 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
Exceptional performance for a diesel, delivering strong acceleration (0-100km/h in 4.8s) and immense torque across a broad rev range, making it effortlessly fast in any situation.
Fuel Economy
Remarkably efficient for its power output, with a combined WLTP fuel consumption of 7.2 l/100 km, aided by the mild-hybrid system, offering a great balance of performance and economy.
Best Use Case:
Long-distance touring and spirited highway driving, where its effortless torque, comfortable cruising, and impressive fuel range truly shine.
Pros and Cons:
Pros:
- • Exceptional blend of performance and fuel efficiency for a diesel.
- • Luxurious and exclusive Alpina interior and exterior enhancements.
- • Superb long-distance cruising comfort with a sporty edge.
- • All-wheel drive (AWD) provides excellent traction and stability.
- • Practical Gran Coupe body style with ample boot space.
- • Refined and powerful B57D30 mild-hybrid engine.
Cons:
- • Premium price point compared to standard BMW models.
- • Diesel engine might face increasing restrictions in some urban areas.
- • Ride can still be firm for some, despite Alpina's comfort tuning.
- • Limited availability and niche market appeal.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Gran Coupe (G26): 2022 - June, 2024).
| General: |
| Brand: | Alpina |
| Model: | D4 |
| Generation: | Gran Coupe (G26, facelift 2024) |
| Modification (Engine): | S 3.0 (355 Hp) Mild Hybrid AWD SWITCH-TRONIC |
| Start of production: | June, 2024 |
| Powertrain Architecture: | MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle, power-assist hybrid, battery-assisted hybrid vehicles, BAHV) |
| Body type: | Coupe |
| Seats: | 4 |
| Doors: | 4 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 355 Hp @ 4000-4200 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 118.6 Hp/l [Same length.] |
| Torque: | 730 Nm @ 1750-2750 rpm. |
| Engine Model/Code: | B57D30 More details about the engine B57D30 |
| Engine displacement: | 2993 |
| Number of cylinders: | 6 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Diesel Commonrail |
| Engine aspiration: | BiTurbo, Intercooler |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 84 mm |
| Piston Stroke: | 90 mm |
| Compression ratio: | 16.5:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Diesel |
| Combined fuel consumption (WLTP): | 7.2 l/100 km |
| Fuel consumption at Low speed (WLTP): | 11.2 l/100 km |
| Fuel consumption at Medium speed (WLTP): | 6.8 l/100 km |
| Fuel consumption at high speed (WLTP): | 6.1 l/100 km |
| Fuel consumption at very high speed (WLTP): | 6.9 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6e |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 4.8 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 4.8 sec |
| Maximum speed: | 270 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 5.5 kg/Hp, 182.5 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 2.7 kg/Nm, 375.3 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 200 km/h: | 19.1 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 4.6 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1945 |
| Max. weight: | 2420 |
| Max. roof load: | 75 kg |
| Max load: | 475 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1290 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 470 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1800 kg |
| Fuel tank capacity: | 59 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 750 kg |
| Permitted towbar download: | 75 kg |
| Size: |
| Length: | 4792 mm [Same length.] |
| Width: | 1850 mm [Same width.] |
| Height: | 1440 mm [Same height.] |
| Wheelbase: | 2856 mm [Same wheelbase.] |
| Width including mirrors: | 2073 mm |
| Front track: | 1593 mm |
| Rear (Back) track: | 1588 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 12 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and the electric motor permanently drive the four wheels of the car with the ability to work only in mixed mode. |
|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Number of gears | 8 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | SWITCH-TRONIC |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs, 395 mm [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Ventilated discs, 345 mm [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | Front wheel tires: 255/35 ZR20 |
|---|
| Wheel rims size | Front wheel rims: 8.5J x 20 |
|---|
| Front suspension | Spring Strut, Transverse stabilizer |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Electric: |
| Battery technology: | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Battery voltage: | 48 V |
If you could change one thing about the Alpina D4, what would it be?