Volkswagen Up! e-Up! (facelift 2016) 18.7 kWh (82 Hp)
Volkswagen Up!:
The Volkswagen Up is a city car which was produced by the Volkswagen Group from 2011 to 2023. It is part of the New Small Family series of models, alongside the SEAT Mii and Škoda Citigo which are rebadged versions of the Up, with slightly different front and rear fascias. Production began in December 2011 at the Volkswagen Plant in Bratislava, Slovakia, with Volkswagen do Brasil making the model in Taubaté from February 2014 until 2021. The SEAT and Škoda versions were also manufactured in the Bratislava factory, before being withdrawn from sale in 2021 and 2020 respectively. Production of the Up ended in October 2023. A battery electric version, called E-up, was launched in autumn 2013....(Read more on Wikipedia)
e-Up! (facelift 2016) Overview:
Volkswagen Up! (e-Up! (facelift 2016)). Weighing only 1154 kg, it’s quite light. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 12.4 s). The top speed reaches 130 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (60 hp), ideal for city commuting.
- • Steady and predictable acceleration (0-100 km/h in 15.3 sec).
- • Exceptional fuel efficiency: 4.1 L/100 km.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
Cons:
- • Compact cargo space (251 L); may require careful packing.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(facelift 2016: 2020 - ).
| General: |
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Up! |
| Generation: | e-Up! (facelift 2016) |
| Modification (Engine): | 18.7 kWh (82 Hp) |
| Start of production: | August, 2016 |
| End of production: | July, 2019 |
| Powertrain Architecture: | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Electricity |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 12.4 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 12.4 sec |
| Maximum speed: | 130 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 14.1 kg/Hp, 71.1 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 5.5 kg/Nm, 182 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 11.8 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1154 |
| Max. weight: | 1530 |
| Max. roof load: | 50 kg |
| Max load: | 376 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 923 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 250 l |
| Size: |
| Length: | 3600 mm [Same length.] |
| Width: | 1645 mm [4mm more] |
| Height: | 1492 mm [12mm less] |
| Wheelbase: | 2417 mm [10mm more] |
| Width including mirrors: | 1910 mm |
| Front track: | 1428 mm |
| Rear (Back) track: | 1424 mm |
| Ride height (ground clearance): | 135 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 9.8 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the front wheels. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 1 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Drum [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 165/70 R14; 165/65 R15 |
|---|
| Wheel rims size | 5J x 14; 5J x 15 |
|---|
| Front suspension | Independent type McPherson, Transverse stabilizer |
|---|
| Rear suspension | Torsion |
| Electric: |
| Net (usable) battery capacity: | 16 kWh |
| Gross battery capacity: | 18.7 kWh |
| Battery technology: | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Battery location: | Below the floor |
| System power: | 82 Hp @ 2800-12000 rpm. |
| System torque: | 210 Nm @ 0-2800 rpm. |
| All-electric range: | 160 km |
| Electric motor power: | 82 Hp @ 2800-12000 rpm. |
| Electric motor Torque: | 210 Nm @ 0-2800 rpm. |
| Average Energy consumption: | 11.7 kWh/100 km |
| Electric motor location: | Front axle, Transverse |
| Battery weight: | 230 kg |
| Battery voltage: | 374 V |
The hidden gems or the annoying flaws? Expose the truth about the Volkswagen Up!!