Fiat Tipo 356, facelift 2020 1.6 MultiJet (130 Hp)
Fiat Tipo:
The Fiat Tipo in Turkey and Dodge Neon in Mexico and the Middle East) is a compact car. A three-box sedan version was unveiled at the 2015 Istanbul Motor Show in May 2015, and commenced sales in Turkey in October 2015. In 2016, it was followed by a hatchback and a station wagon version, for the European market. The Tipo is assembled at the Tofaş plant in Bursa, Turkey, by the Italian automaker Fiat and is built on the Fiat Small Wide LWB platform. It replaced the Bravo and Linea in the C-segment range. The Tipo was designed by Centro Stile Fiat in Mirafiori, Turin. In December 2015, the car won the 2016 Best Buy Car of Europe Award, from the Autobest jury made up of Europe's twenty-six leading journalists, from twenty-six different European countries....(Read more on Wikipedia)
356, facelift 2020 Overview:
Fiat Tipo (356, facelift 2020). With 320 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1300 kg, it falls in the mid‑range. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 9.6 s). The top speed reaches 212 km/h. A four-door car with a separate trunk, ideal for families and daily commuting. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (95 hp), ideal for city commuting.
- • Steady and predictable acceleration (0-100 km/h in 11.5 sec).
- • Balanced fuel consumption of 5.7 L/100 km for its class.
- • Generous trunk capacity of 520 Liters.
Cons:
- • Meets EURO 4 emission standard; check for local urban restriction zones.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation((357, facelift 2020) Hatchback: May, 2022 - ).
| General: |
| Brand: | Fiat |
| Model: | Tipo |
| Generation: | 356, facelift 2020 |
| Modification (Engine): | 1.6 MultiJet (130 Hp) |
| Start of production: | October, 2020 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 4 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 130 Hp @ 3750 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 81.4 Hp/l [164mm more] |
| Torque: | 320 Nm @ 1500 rpm. |
| Engine Model/Code: | 46346020 More details about the engine 46346020 |
| Engine displacement: | 1598 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Diesel Commonrail |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 4.8 l |
| Coolant: | 6.1 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 79.5 mm mm |
| Piston Stroke: | 80.5 mm mm |
| Compression ratio: | 15.7:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Diesel |
| Combined fuel consumption (WLTP): | 4.3-4.7 l/100 km |
| Fuel consumption at Low speed (WLTP): | 5.7-5.8 l/100 km |
| Fuel consumption at Medium speed (WLTP): | 4.6 l/100 km |
| Fuel consumption at high speed (WLTP): | 3.9-4 l/100 km |
| Fuel consumption at very high speed (WLTP): | 4.8 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6d Final |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 9.6 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 9.6 sec |
| Maximum speed: | 212 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 10 kg/Hp, 100 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 4.1 kg/Nm, 246.2 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 9.1 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1300 |
| Max. weight: | 1800 |
| Max. roof load: | 45 kg |
| Max load: | 500 |
| Trunk (boot) space - minimum: | 520 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1200 kg |
| Fuel tank capacity: | 50 l |
| AdBlue tank: | 12.5 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 500 kg |
| Permitted towbar download: | 60 kg |
| Size: |
| Length: | 4532 mm mm [164mm more] |
| Width: | 1792 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1497 mm mm [2mm more] |
| Wheelbase: | 2636 mm mm [2mm less] |
| Width including mirrors: | 2002 mm |
| Front track: | 1542 mm |
| Rear (Back) track: | 1543 mm |
| Front overhang: | 893 mm |
| Rear overhang: | 1003 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 10.9 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Disc [above average] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 195/65 R15; 205/55 R16 |
|---|
| Wheel rims size | 6J x 15; 6.5J x 16 |
|---|
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
|---|
| Rear suspension | Coil spring, Torsion |
Have you ever driven an Fiat Tipo?
How was your experience with it? Share with us: