Fiat Tipo 160 1.4 (78 Hp)
Fiat Tipo:
The Fiat Tipo in Turkey and Dodge Neon in Mexico and the Middle East) is a compact car. A three-box sedan version was unveiled at the 2015 Istanbul Motor Show in May 2015, and commenced sales in Turkey in October 2015. In 2016, it was followed by a hatchback and a station wagon version, for the European market. The Tipo is assembled at the Tofaş plant in Bursa, Turkey, by the Italian automaker Fiat and is built on the Fiat Small Wide LWB platform. It replaced the Bravo and Linea in the C-segment range. The Tipo was designed by Centro Stile Fiat in Mirafiori, Turin. In December 2015, the car won the 2016 Best Buy Car of Europe Award, from the Autobest jury made up of Europe's twenty-six leading journalists, from twenty-six different European countries....(Read more on Wikipedia)
160 Overview:
Fiat Tipo (160). With 108 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~8.8 l/100km). Weighing only 945 kg, it’s quite light. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 12.6 s). The top speed reaches 167 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (136 hp) for versatile driving.
Cons:
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(160: 1988 - 1991).
| General: |
| Brand: | Fiat |
| Model: | Tipo |
| Generation: | 160 |
| Modification (Engine): | 1.4 (78 Hp) |
| Start of production: | 1989 |
| End of production: | 1995 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Power: | 78 Hp @ 6000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 56.9 Hp/l [worst than previous generation] |
| Torque: | 108 Nm @ 2900 rpm. |
| Engine Model/Code: | 159 A2.000 More details about the engine 159 A2.000 |
| Engine displacement: | 1372 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 2 |
| Fuel injection system: | Carburettor |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | OHC |
| Engine oil capacity: | 3.7 l |
| Coolant: | 5.5 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 80.5 mm mm |
| Piston Stroke: | 67.4 mm mm |
| Compression ratio: | 9.2:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 8.8 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 5.4 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 7.2 l/100 km |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 12.6 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 12.6 sec |
| Maximum speed: | 167 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 12.1 kg/Hp, 82.5 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 8.8 kg/Nm, 114.3 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 12 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 945 |
| Max. weight: | 1490 |
| Max load: | 545 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1100 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 350 l |
| Fuel tank capacity: | 55 l |
| Size: |
| Length: | 3958 mm mm |
| Width: | 1700 mm mm |
| Height: | 1450 mm mm |
| Wheelbase: | 2540 mm mm |
| Front track: | 1436 mm |
| Rear (Back) track: | 1415 mm |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Disc [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Drum [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Hydraulic Steering |
|---|
| Tires size | 165/70 R13 |
|---|
| Wheel rims size | 13 |
|---|
| Front suspension | Spring Strut |
|---|
| Rear suspension | Coil spring |
The hidden gems or the annoying flaws? Expose the truth about the Fiat Tipo!