Fiat Tempra 159 1.9 TD (90 Hp)
Fiat Tempra:
The Fiat Tempra is a small family car produced by the Italian automaker Fiat from 1990 to 1996 in Italy. The Tempra was intended as a replacement for the Fiat Regata. The original project was called Tipo 3, being a mid-size car between the Fiat Tipo and the bigger Fiat Croma. The Tempra shared its Type Three platform with the Lancia Dedra and Alfa Romeo 155.
The Tempra was named the 1991 Semperit Irish Car of the Year in Ireland. In Brazil, the Tempra was built from 1991 to 1998. The car was also assembled in Turkey by Tofaş and in Vietnam by Mekong Auto in complete knock down until 2000....(Read more on Wikipedia)
159 Overview:
Fiat Tempra (159). With 186 Nm of torque, it offers ample pulling power. Weighing only 1188 kg, it’s quite light. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 13.9 s). The top speed reaches 180 km/h. A four-door car with a separate trunk, ideal for families and daily commuting. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (86 hp), ideal for city commuting.
- • Steady and predictable acceleration (0-100 km/h in 11.8 sec).
- • Balanced fuel consumption of 7.4 L/100 km for its class.
- • Generous trunk capacity of 500 Liters.
Cons:
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
| General: |
| Brand: | Fiat |
| Model: | Tempra |
| Generation: | 159 |
| Modification (Engine): | 1.9 TD (90 Hp) |
| Start of production: | 1990 |
| End of production: | 1996 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 4 |
| Engine: |
| Power: | 90 Hp @ 4200 rpm. |
| Power per litre: | 46.7 Hp/l |
| Torque: | 186 Nm @ 2800 rpm. |
| Engine Model/Code: | 160 A6.000 |
| Engine displacement: | 1929 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 2 |
| Fuel injection system: | Precombustion chamber injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger |
| Valvetrain: | OHC |
| Engine oil capacity: | 5 l |
| Coolant: | 8.8 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 82.6 mm mm |
| Piston Stroke: | 90 mm mm |
| Compression ratio: | 19.2:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Diesel |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 6.1 l/100 km |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 13.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 13.9 sec |
| Maximum speed: | 180 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 13.2 kg/Hp, 75.8 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 6.4 kg/Nm, 156.6 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 13.2 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1188 |
| Max. weight: | 1710 |
| Max load: | 522 |
| Trunk (boot) space - minimum: | 500 l |
| Fuel tank capacity: | 60 l |
| Size: |
| Length: | 4354 mm mm |
| Width: | 1695 mm mm |
| Height: | 1445 mm mm |
| Wheelbase: | 2540 mm mm |
| Front track: | 1435 mm |
| Rear (Back) track: | 1415 mm |
| Front overhang: | 918 mm |
| Rear overhang: | 896 mm |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Disc |
|---|
| Rear brakes | Disc |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Hydraulic Steering |
|---|
| Tires size | 175/65 R14 |
|---|
| Front suspension | Wishbone |
|---|
| Rear suspension | Coil spring |
Rate the Fiat Tempra from 1 to 10!