Fiat Panda III Cross 1.3 Multijet II (95 Hp) 4x4
Fiat Panda:
The Fiat Panda is a city car manufactured and marketed by Fiat. The first generation Panda, introduced in 1980, was a two-box, three-door hatchback designed by Giorgetto Giugiaro and Aldo Mantovani of Italdesign and was manufactured through 2003 — receiving an all-wheel drive variant in 1983. SEAT of Spain marketed a variation of the first generation Panda under license to Fiat, initially as the Panda and subsequently as the Marbella.
The second-generation Panda, launched in 2003 as a 5-door hatchback, was designed by Giuliano Biasio of Bertone, and won the European Car of the Year in 2004. The third-generation Panda debuted at the Frankfurt Motor Show in September 2011, was designed at Fiat Centro Stilo under the direction of Roberto Giolito and remains in production in Italy at Pomigliano d'Arco. The fourth-generation Panda is marketed as the Grande Panda, to differentiate it from the third generation that is sold alongside it. Developed under Stellantis, the Grande Panda is produced in Serbia....(Read more on Wikipedia)
III Cross Overview:
Fiat Panda (III Cross). With 200 Nm of torque, it offers ample pulling power. It boasts low fuel consumption (~4.8 l/100km). Weighing only 1165 kg, it’s quite light. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 12.7 s). The top speed reaches 168 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (95 hp), ideal for city commuting.
- • Steady and predictable acceleration (0-100 km/h in 12.7 sec).
- • Exceptional fuel efficiency: 4.5 L/100 km.
- • All-wheel drive for superior traction in all conditions.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
Cons:
- • Compact cargo space (225 L); may require careful packing.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(III 4x4: 2011 - 2015).
| General: |
| Brand: | Fiat |
| Model: | Panda |
| Generation: | III Cross |
| Modification (Engine): | 1.3 Multijet II (95 Hp) 4x4 |
| Start of production: | 2014 |
| End of production: | 2018 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Particulate filter |
| Power: | 95 Hp @ 3750 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 76.1 Hp/l [19mm more] |
| Torque: | 200 Nm @ 1500 rpm. |
| Engine Model/Code: | 312B1000, 330A1000 More details about the engine 312B1000, 330A1000 |
| Engine displacement: | 1248 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Diesel Commonrail |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 3.9 l |
| Coolant: | 6.3 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 69.6 mm |
| Piston Stroke: | 82 mm |
| Compression ratio: | 16.8:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Diesel |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 4.8 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 4.4 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 4.5 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6 |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 12.7 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 12.7 sec |
| Maximum speed: | 168 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 12.3 kg/Hp, 81.5 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 5.8 kg/Nm, 171.7 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 12.1 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1165 |
| Max. weight: | 1625 |
| Max load: | 460 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 870 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 225 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 900 kg |
| Fuel tank capacity: | 35 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 400 kg |
| Size: |
| Ramp-over (brakeover) angle: | 21° |
| Length: | 3705 mm [19mm more] |
| Width: | 1662 mm [10mm less] |
| Height: | 1657 mm [52mm more] |
| Wheelbase: | 2300 mm [Same wheelbase.] |
| Width including mirrors: | 1882 mm |
| Front track: | 1403 mm |
| Rear (Back) track: | 1406 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 9.7 m [above average] |
| Approach angle: | 24° |
| Departure angle: | 34° |
| Powertrain: |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Tires size | 185/65 R15 |
|---|
| Wheel rims size | 15 |
|---|
| Front suspension | Independent type McPherson |
|---|
| Rear suspension | Torsion |
The hidden gems or the annoying flaws? Expose the truth about the Fiat Panda!