Fiat Panda III (319, facelift 2020) 1.2 (69 Hp) LPG
Fiat Panda:
The Fiat Panda is a city car manufactured and marketed by Fiat. The first generation Panda, introduced in 1980, was a two-box, three-door hatchback designed by Giorgetto Giugiaro and Aldo Mantovani of Italdesign and was manufactured through 2003 — receiving an all-wheel drive variant in 1983. SEAT of Spain marketed a variation of the first generation Panda under license to Fiat, initially as the Panda and subsequently as the Marbella.
The second-generation Panda, launched in 2003 as a 5-door hatchback, was designed by Giuliano Biasio of Bertone, and won the European Car of the Year in 2004. The third-generation Panda debuted at the Frankfurt Motor Show in September 2011, was designed at Fiat Centro Stilo under the direction of Roberto Giolito and remains in production in Italy at Pomigliano d'Arco. The fourth-generation Panda is marketed as the Grande Panda, to differentiate it from the third generation that is sold alongside it. Developed under Stellantis, the Grande Panda is produced in Serbia....(Read more on Wikipedia)
III (319, facelift 2020) Overview:
Fiat Panda (III (319, facelift 2020)). With 102 Nm of torque, it offers ample pulling power. Weighing only 1000 kg, it’s quite light. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 14.5 s). The top speed reaches 164 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 4 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (70 hp), ideal for city commuting.
- • Steady and predictable acceleration (0-100 km/h in 13.9 sec).
- • Exceptional fuel efficiency: 4.1 L/100 km.
Cons:
- • Compact cargo space (225 L); may require careful packing.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(ZAF 141, facelift 1991: October, 1995 - December, 1996).
| General: |
| Brand: | Fiat |
| Model: | Panda |
| Generation: | III (319, facelift 2020) |
| Modification (Engine): | 1.2 (69 Hp) LPG |
| Start of production: | October, 2020 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 4-5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 69 Hp @ 5500 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 55.6 Hp/l [245mm more] |
| Torque: | 102 Nm @ 3000 rpm. |
| Engine Model/Code: | 169A4000 More details about the engine 169A4000 |
| Engine displacement: | 1242 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 2 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | SOHC |
| Engine oil capacity: | 2.8 l |
| Coolant: | 4.6 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 70.8 mm mm |
| Piston Stroke: | 78.86 mm mm |
| Compression ratio: | 11.1:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol / LPG |
| Combined fuel consumption (WLTP): | 7.7 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6 AP |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 14.5 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 14.5 sec |
| Maximum speed: | 164 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 14.5 kg/Hp, 69 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 9.8 kg/Nm, 102 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 13.8 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1000 |
| Max. weight: | 1420 |
| Max load: | 420 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 845 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 200 l |
| Fuel tank capacity: | 37 l |
| Fuel tank capacity (LPG): | 38 l |
| Size: |
| Length: | 3653 mm mm [245mm more] |
| Width: | 1643 mm mm [149mm more] |
| Height: | 1548 mm mm [128mm more] |
| Wheelbase: | 2300 mm mm [141mm more] |
| Width including mirrors: | 1882 mm |
| Front track: | 1409 mm |
| Rear (Back) track: | 1408 mm |
| Front overhang: | 747 mm |
| Rear overhang: | 606 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 9.3 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Disc, 257x12 mm [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Drum, 203 mm [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 175/65 R14; 185/55 R15; 195/45 R16 |
|---|
| Wheel rims size | 5.5J x 14; 6J x 15; 6.5J x 16 |
|---|
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
|---|
| Rear suspension | Transverse stabilizer, Torsion |
Help others decide – share your experience!