Fiat Palio 178 1.2 i 16V (80 Hp)
Fiat Palio:
The Fiat Palio is a supermini car released by the Italian manufacturer Fiat in April 1996. It was produced until 2018 as hatchback, and 2020 as a wagon.
The Palio is a world car and was developed by Fiat Automóveis with an aim at developing countries. It has been produced in various countries worldwide, and its platform was also used in the Siena sedan, the Palio Weekend station wagon, the Palio Adventure crossover and the Strada light pick-up truck.
The Palio badge originated on the European-market Mark II Fiat 127, of 1977, where it was a trim designation rather than an actual model. The 127 Palio featured alloy wheels, a more luxurious interior, and a metallic paint finish as found on the 127 Sport. The Palio designation was also used on other Fiat models throughout the 1980s and 1990s in various markets....(Read more on Wikipedia)
178 Overview:
Fiat Palio (178). With 114 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~9.1 l/100km). Weighing only 970 kg, it’s quite light. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 12.2 s). The top speed reaches 168 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (60 hp), ideal for city commuting.
- • Steady and predictable acceleration (0-100 km/h in 16.5 sec).
- • Standard trunk space (460 L) suitable for daily needs.
Cons:
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(178: 1996 - 2002).
| General: |
| Brand: | Fiat |
| Model: | Palio |
| Generation: | 178 |
| Modification (Engine): | 1.2 i 16V (80 Hp) |
| Start of production: | 1997 |
| End of production: | 2002 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 3-5 |
| Engine: |
| Power: | 80 Hp @ 5000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 64.4 Hp/l [5mm more] |
| Torque: | 114 Nm @ 4000 rpm. |
| Engine Model/Code: | 178 D6.011 More details about the engine 178 D6.011 |
| Engine displacement: | 1242 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | OHC |
| Engine oil capacity: | 2.8 l |
| Coolant: | 6 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 70.8 mm mm |
| Piston Stroke: | 78.86 mm mm |
| Compression ratio: | 10.6:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 9.1 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 5.5 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 6.8 l/100 km |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 12.2 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 12.2 sec |
| Maximum speed: | 168 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 12.1 kg/Hp, 82.5 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 8.5 kg/Nm, 117.5 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 11.6 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 970 |
| Max. weight: | 1370 |
| Max load: | 400 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 920 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 280 l |
| Fuel tank capacity: | 48 l |
| Size: |
| Length: | 3740 mm mm [5mm more] |
| Width: | 1614 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1445 mm mm [Same height.] |
| Wheelbase: | 2360 mm mm [Same wheelbase.] |
| Front track: | 1388 mm |
| Rear (Back) track: | 1378 mm |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Drum [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Hydraulic Steering |
|---|
| Tires size | 165/70 R13 |
|---|
| Front suspension | Spring Strut |
|---|
| Rear suspension | Trailing arm |
Show off your Fiat Palio knowledge – drop a review below!