Citroen ZX (N2, Phase II) 5-door 1.4 i (75 Hp)
People\'s Opinion
N/A / 5
Citroen ZX:
The Citroën ZX is a small family car produced by the French manufacturer Citroën between 1991 and 1998.
At the beginning of the 1990s, the ZX was Citroën's entry in the class traditionally dominated in Europe by the Ford Escort and Vauxhall/Opel Astra, a market segment Citroën had briefly abandoned with the demise of the GSA in 1986.
The BX had tried to address the small family car market and the large family car market by being "between sizes" but well packaged. For 1993, the Citroën ZX chassis was also used for the Peugeot 306 which, with its attractive Peugeot 205 derived styling, was an even more successful car than its twin. The Citroën Berlingo and Peugeot Partner were also built on the front half of the same platform, the rear coming from the 405, an arrangement shared underneath the Xsara Picasso....(Read more on Wikipedia)
(N2, Phase II) 5-door Overview:
Citroen ZX ((N2, Phase II) 5-door). With 113 Nm of torque, it offers ample pulling power. Weighing only 945 kg, it’s quite light. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. The top speed reaches 172 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
An entry-level engine offering just adequate power for city driving, but struggles on highways and with a full load.
Fuel Economy
Decent fuel economy for its time, making it a cost-effective choice for daily commuting.
Best Use Case:
City / Suburban
Pros and Cons:
Pros:
- • Comfortable ride quality
- • Practical hatchback design
- • Engaging handling for its class
- • Range of efficient engines
- • Good value for money
Cons:
- • Dated interior design
- • Some engines lack refinement
- • Rust can be an issue on older models
- • Limited modern safety features
- • Resale value can be low
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation((N2, Phase I) 3-door: 1993 - 1994).
| General: |
| Brand: | Citroen |
| Model: | ZX |
| Generation: | (N2, Phase II) 5-door |
| Modification (Engine): | 1.4 i (75 Hp) |
| Start of production: | 1994 |
| End of production: | 1997 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Power: | 75 Hp @ 5500 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 55.1 Hp/l [Same length.] |
| Torque: | 113 Nm @ 3400 rpm. |
| Engine Model/Code: | KFX TU3JP More details about the engine KFX TU3JP |
| Engine displacement: | 1360 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 2 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | OHC |
| Engine oil capacity: | 3.5 l |
| Coolant: | 6.5 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 75 mm |
| Piston Stroke: | 77 mm |
| Compression ratio: | 10.2:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Maximum speed: | 172 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 12.6 kg/Hp, 79.4 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 8.4 kg/Nm, 119.6 Nm/tonne |
| Space: |
| Kerb Weight: | 945 |
| Max. weight: | 1490 |
| Max. roof load: | 75 kg |
| Max load: | 545 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 926 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 343 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1000 kg |
| Fuel tank capacity: | 54 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 470 kg |
| Permitted towbar download: | 70 kg |
| Size: |
| Length: | 4071 mm [Same length.] |
| Width: | 1701 mm [Same width.] |
| Height: | 1400 mm [Same height.] |
| Wheelbase: | 2540 mm [Same wheelbase.] |
| Front track: | 1414 mm |
| Rear (Back) track: | 1414 mm |
| Front overhang: | 849 mm |
| Rear overhang: | 682 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.1 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Disc [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Drum [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Hydraulic Steering |
|---|
| Tires size | 165/70 R13 |
|---|
| Wheel rims size | 13 |
|---|
| Front suspension | Independent type McPherson, Wishbone |
|---|
| Rear suspension | Hydro-pneumatic element, Trailing arm |
Would you recommend the Citroen ZX ? Tell us why or why not!