Citroen C5 I (Phase II, 2004) 3.0i V6 24V (207 Hp) Automatic
People\'s Opinion
N/A / 5
Citroen C5:
The Citroën C5 is a large family car produced by the French manufacturer Citroën between 2000 and 2018 in France, and between 2008 and 2022 in China, over two generations. It replaced the Citroën Xantia, in the large family car class, and is the first modern Citroën with "Cx" naming nomenclature, previously used by its ancestors, the C4 and C6 from 1930. A crossover, unrelated to the previous generations, was released in 2021, with crossover styling and marketed as the Citroën C5 X. @media all and }@media all and body. skin-vector-2022. mw-parser-output. tocleft. mw-parser-output. tocleft-clear-both. mw-parser-output. tocleft-clear-none}....(Read more on Wikipedia)
I (Phase II, 2004) Overview:
Citroen C5 (I (Phase II, 2004)). With 285 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1590 kg, it falls in the mid‑range. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is good (0–100 km/h in 8.6 s). The top speed reaches 230 km/h. A four-door car with a separate trunk, ideal for families and daily commuting. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
Powerful and refined V6 engine, offering smooth acceleration and a luxurious driving experience.
Fuel Economy
High fuel consumption, making it the least economical option in the lineup.
Best Use Case:
Long-distance highway cruising and for drivers prioritizing refinement and power over fuel efficiency.
Pros and Cons:
Pros:
- • Exceptional ride comfort due to Hydractive suspension
- • Spacious and practical interior with a large boot
- • Strong and economical diesel engine options (especially 2.2 HDi Biturbo)
- • Good value on the used market
- • Refined and quiet cabin experience
Cons:
- • Divisive exterior styling may not appeal to all
- • Some petrol engines can be thirsty
- • Potential for complex electrical issues and suspension maintenance costs
- • Automatic transmissions can feel dated and less efficient
- • Significant depreciation from new
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(I Break (Phase I, 2000): 2003 - 2004).
| General: |
| Brand: | Citroen |
| Model: | C5 |
| Generation: | I (Phase II, 2004) |
| Modification (Engine): | 3.0i V6 24V (207 Hp) Automatic |
| Start of production: | 2004 |
| End of production: | 2008 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 4 |
| Engine: |
| Power: | 207 Hp @ 6000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 70.3 Hp/l [15mm less] |
| Torque: | 285 Nm @ 3750 rpm. |
| Engine Model/Code: | XFU ES9A More details about the engine XFU ES9A |
| Engine displacement: | 2946 |
| Number of cylinders: | 6 |
| Engine configuration: | V-engine |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Engine oil capacity: | 5.3 l |
| Coolant: | 14 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 87 mm mm |
| Piston Stroke: | 82.6 mm mm |
| Compression ratio: | 10.9:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 14.7 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 7.2 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 10 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 4 |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 8.6 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 8.6 sec |
| Maximum speed: | 230 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 7.7 kg/Hp, 130.2 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 5.6 kg/Nm, 179.2 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 8.2 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1590 |
| Max. weight: | 2100 |
| Max. roof load: | 75 kg |
| Max load: | 510 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1315 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 471 l |
| Fuel tank capacity: | 66 l |
| Permitted towbar download: | 75 kg |
| Size: |
| Length: | 4745 mm mm [15mm less] |
| Width: | 1780 mm mm [10mm more] |
| Height: | 1476 mm mm [44mm less] |
| Wheelbase: | 2750 mm mm [Same wheelbase.] |
| Front track: | 1528 mm |
| Rear (Back) track: | 1495 mm |
| Front overhang: | 1033 mm |
| Rear overhang: | 962 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 12.43 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Tires size | 215/55 R16 |
|---|
| Wheel rims size | 16 |
|---|
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
|---|
| Rear suspension | Semi-independent, coil spring |
Would you recommend the Citroen C5 ? Tell us why or why not!