BMW X2 F39 M35i (306 Hp) xDrive Steptronic
Overall Rating
BMW X2:
The BMW X2 is a subcompact luxury crossover SUV produced by BMW since 2017. It is marketed as a sports activity coupé , it is considered a sportier and less practical alternative to the X1, as is the case with other even-numbered X models with their respective odd-numbered counterparts.
The X2 was first previewed as the BMW Concept X2 at the 2016 Paris Motor Show, with a production version unveiled on 25 October 2017, with sales commenced in March 2018.
The X2 F39 is based on the same front-wheel drive UKL2 architecture as the X1 and MINI Countryman, and features the same 2,670 mm wheelbase length. The X2 is assembled in Regensburg, Germany and is produced alongside the X1. Being a part of BMW X family, the vehicle is also available with xDrive all-wheel drive on higher end models....(Read more on Wikipedia)
F39 Overview:
BMW X2 (F39). With 450 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~8.5 l/100km). With a weight of 1610 kg, it falls in the mid‑range. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. Acceleration is excellent (0–100 km/h in 5 s). The top speed reaches 250 km/h. A sport utility vehicle offering higher ground clearance and versatile cargo space. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
The BMW X2 (F39) was not directly tested by Euro NCAP. However, it shares its platform and many safety features with the BMW X1 (F48), which achieved a 5-star Euro NCAP rating in 2015, suggesting a high level of inherent safety.
M35i (306 Hp) xDrive Steptronic Verdict:
Performance Verdict
The performance flagship, offering genuinely thrilling acceleration and a sporty, engaging driving experience.
Fuel Economy
The least fuel-efficient option, but this is expected for a high-performance model.
Pros and Cons:
Pros:
- • Sporty and distinctive coupe-like styling
- • Engaging and dynamic driving experience
- • High-quality interior materials and build
- • Wide range of efficient and powerful engines
- • Good practicality for its compact size
Cons:
- • Stiffer ride quality compared to some rivals
- • Rear visibility can be limited due to design
- • Rear passenger space is tighter than X1
- • Can be more expensive than direct competitors
- • Infotainment system can be complex for some users
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(F39: November, 2018 - October, 2023).
| General: | |
|---|---|
| Brand: | BMW |
| Model: | X2 |
| Generation: | F39 |
| Modification (Engine): | M35i (306 Hp) xDrive Steptronic |
| Start of production: | November, 2020 |
| End of production: | October, 2023 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: | |
|---|---|
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 306 Hp @ 5000-6250 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 153.2 Hp/l [Same length.] |
| Torque: | 450 Nm @ 1750-4500 rpm. |
| Engine Model/Code: | B48A20E More details about the engine B48A20E |
| Engine displacement: | 1998 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Twin-power turbo, Intercooler |
| Engine oil capacity: | 5.25 l |
| Coolant: | 10.8 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 82 mm mm |
| Piston Stroke: | 94.6 mm mm |
| Compression ratio: | 9.5:1 |
| Performance: | |
|---|---|
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 8.3-8.7 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 6.1 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC): | 6.9-7.1 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - urban (NEDC): | 8.3-8.7 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban (NEDC): | 6.1 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 6.9-7.1 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6d - TEMP |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 5 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 5 sec |
| Maximum speed: | 250 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 5.3 kg/Hp, 190.1 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 3.6 kg/Nm, 279.5 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 4.8 sec |
| Space: | |
|---|---|
| Kerb Weight: | 1610 |
| Max. weight: | 2190 |
| Max. roof load: | 75 kg |
| Max load: | 580 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1355 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 470 l |
| Fuel tank capacity: | 61 l |
| Size: | |
|---|---|
| Length: | 4360 mm mm [Same length.] |
| Width: | 1824 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1526 mm mm [Same height.] |
| Wheelbase: | 2670 mm mm [Same wheelbase.] |
| Front track: | 1575 mm |
| Rear (Back) track: | 1572 mm |
| Ride height (ground clearance): | 182 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.3 m [above average] |
| Powertrain: | |
|---|---|
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels permanently, and the rear wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears | 8 |
| Transmission type | Automatic |
| Gearbox type | Steptronic |
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
| Rear brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 225/45 R19 92W |
| Wheel rims size | 8J x 19 |
| Front suspension | Independent coil spring |
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
















Is the BMW X2 worth every penny? Give us your honest ROI.