BMW X2 F39 18i (140 Hp) sDrive Steptronic
Overall Rating
BMW X2:
The BMW X2 is a subcompact luxury crossover SUV produced by BMW since 2017. It is marketed as a sports activity coupé , it is considered a sportier and less practical alternative to the X1, as is the case with other even-numbered X models with their respective odd-numbered counterparts.
The X2 was first previewed as the BMW Concept X2 at the 2016 Paris Motor Show, with a production version unveiled on 25 October 2017, with sales commenced in March 2018.
The X2 F39 is based on the same front-wheel drive UKL2 architecture as the X1 and MINI Countryman, and features the same 2,670 mm wheelbase length. The X2 is assembled in Regensburg, Germany and is produced alongside the X1. Being a part of BMW X family, the vehicle is also available with xDrive all-wheel drive on higher end models....(Read more on Wikipedia)
F39 Overview:
BMW X2 (F39). With 220 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~6.95 l/100km). With a weight of 1415 kg, it falls in the mid‑range. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 9.6 s). The top speed reaches 205 km/h. A sport utility vehicle offering higher ground clearance and versatile cargo space. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
The BMW X2 (F39) was not directly tested by Euro NCAP. However, it shares its platform and many safety features with the BMW X1 (F48), which achieved a 5-star Euro NCAP rating in 2015, suggesting a high level of inherent safety.
18i (140 Hp) sDrive Steptronic Verdict:
Performance Verdict
Adequate for city driving and light duties, but can feel strained on highways or with a full load.
Fuel Economy
Decent fuel economy for a petrol engine, but not a standout for efficiency compared to diesels.
Pros and Cons:
Pros:
- • Sporty and distinctive coupe-like styling
- • Engaging and dynamic driving experience
- • High-quality interior materials and build
- • Wide range of efficient and powerful engines
- • Good practicality for its compact size
Cons:
- • Stiffer ride quality compared to some rivals
- • Rear visibility can be limited due to design
- • Rear passenger space is tighter than X1
- • Can be more expensive than direct competitors
- • Infotainment system can be complex for some users
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(U10: July, 2024 - ).
| General: | |
|---|---|
| Brand: | BMW |
| Model: | X2 |
| Generation: | F39 |
| Modification (Engine): | 18i (140 Hp) sDrive Steptronic |
| Start of production: | March, 2018 |
| End of production: | November, 2020 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: | |
|---|---|
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 140 Hp @ 4600-6500 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 93.4 Hp/l [194mm less] |
| Torque: | 220 Nm @ 1480-4200 rpm. |
| Engine Model/Code: | B38A15A More details about the engine B38A15A |
| Engine displacement: | 1499 |
| Number of cylinders: | 3 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Twin-power turbo, Intercooler |
| Engine oil capacity: | 4.5 l |
| Coolant: | 6.7 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 82 mm mm |
| Piston Stroke: | 94.6 mm mm |
| Performance: | |
|---|---|
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 6.9-7.0 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 4.9-5.1 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC): | 5.6-5.8 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - urban (NEDC): | 6.9-7.0 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban (NEDC): | 4.9-5.1 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 5.6-5.8 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6d-TEMP |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 9.6 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 9.6 sec |
| Maximum speed: | 205 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 10.1 kg/Hp, 98.9 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 6.4 kg/Nm, 155.5 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 9.1 sec |
| Space: | |
|---|---|
| Kerb Weight: | 1415 |
| Max. weight: | 2005 |
| Max. roof load: | 75 kg |
| Max load: | 590 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1355 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 470 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1700 kg |
| Fuel tank capacity: | 51 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 725 kg |
| Permitted towbar download: | 80 kg |
| Size: | |
|---|---|
| Length: | 4360 mm mm [194mm less] |
| Width: | 1824 mm mm [21mm less] |
| Height: | 1526 mm mm [64mm less] |
| Wheelbase: | 2670 mm mm [22mm less] |
| Width including mirrors: | 2098 mm |
| Front track: | 1563 mm |
| Rear (Back) track: | 1562 mm |
| Front overhang: | 854 mm |
| Rear overhang: | 836 mm |
| Ride height (ground clearance): | 182 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.3 m [above average] |
| Powertrain: | |
|---|---|
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears | 7 |
| Transmission type | Automatic |
| Gearbox type | Steptronic |
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
| Rear brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 225/55 R17 97W |
| Wheel rims size | 7.5J x 17 |
| Front suspension | Independent coil spring |
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |

















Does the BMW X2 live up to the hype? Give us your verdict!